Men 100m Breaststroke - Heats (Declared Winners)

09 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 50
1.Kareem Mohamed9Co Manch Aq 2:05.28  93 57.86
2.Maxwell Partington9Flixton 2:14.39  75 1:02.74

10 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 50
1.Arthur Harris10Wigan 2:03.11  98 57.87

11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 50
1.Henry Priestley11Bo Kirklees 1:37.50  198 46.35
2.James Farnan11Io Man 1:38.27  193 47.82
3.Oliver Carter11Tyldesley 1:44.82  159 49.11
4.Dominic Pokam11Co Manch Aq 1:45.40  157 50.33
5.Alan Szymanski11Co Manch Aq 1:48.99  142 51.18
6.Phoevos Maitos Cassidy11Co Manch Aq 1:49.38  140 52.24
7.William Palmer11Flixton 1:51.27  133 54.50
8.Cain Ashton11Wigan 1:59.38  108 55.41

12 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 50
1.James Fothergill12Flixton 1:28.39  266 40.89
2.Albert Smith12Co Manch Aq 1:30.80  245 42.23
3.Sky So12Co Manch Aq 1:31.89  237 41.97
4.Thomas Hill12Bo Kirklees 1:36.19  206 44.08
5.Alixander Lewis12Co Manch Aq 1:36.32  205 44.77
6.Alexander Partington12Flixton 1:41.71  174 47.59
7.Thomas Firth12Bo Kirklees 1:42.14  172 47.09
8.Finley Townend12Bo Kirklees 1:52.60  128 52.78
9.Eesa Duhaney12Co Manch Aq 2:02.08  101 58.97

13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 50
1.Luke Aitken13Co Salford 1:18.73  377 36.51
2.Lewis Gilbert13Co Manch Aq 1:20.05  358 37.87
3.Luke Makin13Copeland 1:28.00  270 40.65
4.Charles Foster13Io Man 1:30.49  248 42.40
5.Jimmy Williams13Bo Kirklees 1:31.42  240 44.52
6.Steiven Smith13Co Salford 1:33.68  223 43.60
7.Andrew Teale13Bo Kirklees 1:34.22  220 44.53
8.Alexander Rowe13Co Manch Aq 1:37.02  201 44.93
9.Mitchell Leek13Tyldesley 1:37.03  201 45.61
10.Elliot Griffiths13Co Manch Aq 1:37.18  200 44.04
11.Oliver Morgan-Dunne13Co Manch Aq 1:48.97  142 52.82
 Charlie Bell13Co Manch Aq DNC     

14 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 50
1.Callum Mongan14Aquabears 1:23.06  321 39.29
2.Zachary Bellhouse14Io Man 1:23.09  320 39.46
3.Zachary Bedson14Crewe Flyers 1:32.04  236 42.58
4.Oliver Guest14Io Man 1:58.57  110 55.17

15 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 50
1.Oscar Smith15Co Manch Aq 1:13.88  456 34.37
2.Eber Clayton15Co Manch Aq 1:14.13  451 34.49
3.Connor Mealin15Io Man 1:17.62  393 35.15
4.Henry King15Bo Kirklees 1:21.84  335 37.90
5.Joe Brook15Bo Kirklees 1:22.49  327 38.52
6.Lawrence Ndadaye15Stretford 1:23.01  321 38.24
7.Ewan Weaver15Aquabears 1:23.08  320 37.09

16 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 50
1.Ehi Itua17Stretford 1:17.12  401 35.60
2.Jacob Brookes16Io Man 1:20.74  349 37.74
3.William Knight16Bo Kirklees 1:23.34  317 39.21
 Giorgio Oxby16Winsford14DNC     

Combined Result - Multi-Classification by British Para-Swimming Points

PlaceNameAaDClubClassTime  BDPoints 50
 Giorgio Oxby16Winsford14DNC     

UP