Men 400m Freestyle - Heats (Declared Winners)

11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 
1.Caleb Crowe11Io Man 5:18.19  330 
 50m 34.88100m 1:15.52150m 1:57.33200m 2:38.47250m 3:19.50300m 3:59.17350m 4:39.84400m 5:18.19 
2.James Farnan11Io Man 5:38.25  275 
 50m 37.86100m 1:20.06150m 2:03.99200m 2:46.78250m 3:30.09300m 4:13.59350m 4:57.82400m 5:38.25 
3.Ethan Bent11Co Manch Aq 5:55.36  237 
 50m 38.89100m 1:23.51150m 2:09.18200m 2:54.82250m 3:42.86300m 4:27.89350m 5:12.81400m 5:55.36 
4.Thomas Hall11Co Manch Aq 6:18.04  197 
 50m 42.83100m 1:31.77150m 2:21.84200m 3:11.25250m 3:57.75300m 4:45.90350m 5:32.00400m 6:18.04 

12 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 
1.James Fothergill12Flixton 5:12.86  348 
 50m 34.01100m 1:12.96150m 1:52.32200m 2:32.75250m 3:14.03300m 3:55.10350m 4:35.71400m 5:12.86 
2.Alixander Lewis12Co Manch Aq 5:33.64  286 
 50m 36.75100m 1:18.67150m 2:00.66200m 2:43.44250m 3:25.33300m 4:08.54350m 4:53.66400m 5:33.64 

13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 
1.Oli Bottomley13Co Salford 4:43.00  470 
 50m 31.65100m 1:07.28150m 1:43.48200m 2:20.29250m 2:56.96300m 3:33.52350m 4:09.70400m 4:43.00 
2.Adam Brown13Winsford 5:14.12  343 
 50m 32.76100m 1:10.04150m 1:49.02200m 2:29.45250m 3:10.76300m 3:52.08350m 4:33.67400m 5:14.12 
3.Cillian Maitos Cassidy13Co Manch Aq 5:19.98  325 
 50m 34.57100m 1:13.00150m 1:53.73200m 2:35.39250m 3:17.36300m 3:59.21350m 4:40.63400m 5:19.98 
4.Micah-Noel Schrank13Co Manch Aq 5:22.08  319 
 50m 35.02100m 1:15.24150m 1:56.24200m 2:38.37250m 3:20.20300m 4:01.66350m 4:42.85400m 5:22.08 
5.Oliver Ingham13Co Salford 5:55.72  236 
 50m 39.26100m 1:24.24150m 2:09.45200m 2:56.08250m 3:41.46300m 4:27.33350m 5:12.23400m 5:55.72 

14 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 
1.Louis Cass14Bo Kirklees 4:41.44  478 
 50m 30.67100m 1:04.15150m 1:40.09200m 2:16.31250m 2:53.42300m 3:29.65350m 4:06.32400m 4:41.44 
2.John Kinuthia14Oldham Aqua 4:54.75  416 
 50m 32.10100m 1:07.56150m 1:44.24200m 2:22.04250m 3:00.13300m 3:38.88350m 4:17.43400m 4:54.75 
3.Alexander Hornby14Tyldesley 5:00.80  391 
 50m 33.99100m 1:12.07150m 1:50.31200m 2:28.84250m 3:07.46300m 3:45.89350m 4:24.20400m 5:00.80 
4.Tyler Atilman14Bo Kirklees 5:20.79  322 
 50m 33.50100m 1:13.15150m 1:54.11200m 2:35.43250m 3:17.15300m 3:58.98350m 4:42.18400m 5:20.79 

15 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 
1.Daniel Cannavan15Aquabears 4:45.65  457 
 50m 30.81100m 1:06.17150m 1:42.49200m 2:19.22250m 2:56.27300m 3:33.76350m 4:10.45400m 4:45.65 
2.Eber Clayton15Co Manch Aq 4:48.95  441 
 50m 31.36100m 1:06.69150m 1:44.11200m 2:21.60250m 2:58.52300m 3:36.09350m 4:13.39400m 4:48.95 
3.Oscar Smith15Co Manch Aq 4:53.07  423 
 50m 31.98100m 1:08.74150m 1:47.13200m 2:24.72250m 3:02.92300m 3:41.22350m 4:18.22400m 4:53.07 

16 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 
1.Ryan Coulthard18Co Manch Aq 4:24.02  579 
 50m 28.99100m 1:01.97150m 1:36.60200m 2:10.49250m 2:45.18300m 3:19.14350m 3:52.83400m 4:24.02 
2.Benjamin Overland16Stretford 4:45.75  456 
 50m 31.56100m 1:07.34150m 1:44.14200m 2:21.11250m 2:58.46300m 3:35.11350m 4:11.87400m 4:45.75 
3.R Haliburton-Chaplin17Fleetwood 4:47.28  449 
 50m 31.38100m 1:06.46150m 1:42.85200m 2:19.41250m 2:56.29300m 3:33.57350m 4:11.34400m 4:47.28 
4.Ethan Lace16Io Man 4:48.06  445 
 50m 30.90100m 1:05.94150m 1:42.51200m 2:20.01250m 2:57.88300m 3:35.68350m 4:13.19400m 4:48.06 
5.Jack Plant17Crewe Flyers 5:06.19  371 
 50m 32.99100m 1:10.05150m 1:48.98200m 2:28.48250m 3:08.48300m 3:48.31350m 4:27.74400m 5:06.19 

UP