Men 100m Backstroke - Heats (Declared Winners)

09 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 50
1.Long Him Ko9Co Manch Aq 1:44.85  120 51.21
2.Kian Rose9Co Manch Aq 1:46.34  115 51.15
 Kareem Mohamed9Co Manch Aq DNC     

10 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 50
1.Hussein Kesserwan10Bo Kirklees 1:46.05  116 53.15

11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 50
1.Caleb Crowe11Io Man 1:22.11  251 40.20
2.Henry Priestley11Bo Kirklees 1:23.06  243 40.68
3.James Farnan11Io Man 1:28.83  198 43.26
4.Ethan Bent11Co Manch Aq 1:30.76  186 44.27
5.Dominic Pokam11Co Manch Aq 1:32.25  177 46.12
6.William Palmer11Flixton 1:33.11  172 47.12
7.Phoevos Maitos Cassidy11Co Manch Aq 1:41.43  133 50.42
8.Stellan McDonald11Bo Kirklees 1:42.61  129 49.67
9.Thomas Hall11Co Manch Aq 1:42.71  128 50.46

12 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 50
1.Oliver Pearson12Wigan 1:20.88  263 38.62
2.Alixander Lewis12Co Manch Aq 1:23.19  242 39.82
3.Alexander Partington12Flixton 1:28.15  203 43.39
4.Finley Townend12Bo Kirklees 1:36.90  153 47.51
5.Alex Morecroft12Bo Kirklees 1:38.96  143 48.23
6.Thomas Firth12Bo Kirklees 1:39.09  143 48.82
7.Eesa Duhaney12Co Manch Aq 1:47.11  113 54.43

13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 50
1.Oli Bottomley13Co Salford 1:10.58  396 34.48
2.Charlie Chadwick13Flixton 1:12.35  368 35.16
3.Lewis Gilbert13Co Manch Aq 1:12.48  366 35.59
4.Luke Makin13Copeland 1:14.49  337 35.63
5.Charles Foster13Io Man 1:17.64  297 37.42
6.Micah-Noel Schrank13Co Manch Aq 1:18.50  288 38.04
7.Luke Aitken13Co Salford 1:19.62  276 37.91
8.Mitchell Leek13Tyldesley 1:22.35  249 40.83
9.Jimmy Williams13Bo Kirklees 1:23.60  238 41.03
10.Cillian Maitos Cassidy13Co Manch Aq 1:23.90  236 39.63
11.George Plant13Crewe Flyers 1:25.84  220 41.56
12.Alexander Rowe13Co Manch Aq 1:26.75  213 41.73
13.Andrew Teale13Bo Kirklees 1:26.86  212 41.97
 Charlie Bell13Co Manch Aq DNC     

14 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 50
1.Lachlan Munro14Bo Kirklees 1:12.75  362 35.42
2.James Wakelin14Co Salford 1:13.95  344 35.77
3.Tyler Atilman14Bo Kirklees 1:14.68  334 36.11
4.Zachary Bellhouse14Io Man 1:15.84  319 35.96
5.Zachary Bedson14Crewe Flyers 1:21.52  257 39.66
6.Oliver Guest14Io Man 1:44.27  122 50.82

15 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 50
1.Joel Birtles15Aquabears 1:08.39  435 32.12
2.Samuel Cunliffe15Wigan 1:14.50  337 36.80
3.Adam Shuttleworth15Io Man 1:15.98  317 35.93

16 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClubClassTime  FINA Pt 50
1.Jack Burgess16Io Man 1:04.87  510 32.25
2.Oliver Osborne19Co Manch Aq 1:06.60  471 32.64
3.R Haliburton-Chaplin17Fleetwood 1:10.34  400 34.19
4.Lewis White21Co Manch Aq91:13.05  357 35.54
5.Theo Clyne16Co Salford 1:14.86  332 36.26
6.Toby Malkin16Stretford 1:15.94  318 36.34
7.William Knight16Bo Kirklees 1:16.06  316 37.39
8.Jack Plant17Crewe Flyers 1:16.93  306 37.24
9.Ben Roberts16Io Man 1:18.37  289 38.09
10.Dominic Seymour17Co Manch Aq 1:23.57  238 40.86

Combined Result - Multi-Classification by British Para-Swimming Points

PlaceNameAaDClubClassTime  BDPoints 50
1.Lewis White21Co Manch Aq91:13.05  588 35.54

UP